Tulip Company produces two products, T and U. The indirect labor costs include the following two items:
Plant supervision $700,000
Setup labor (indirect) 300,000
Total indirect labor $1,000,000
The following activity-base usage and unit production information is available for the two products:
Number of setups Direct Labor Hours Units
Product T 200 20,000 900
Product U 200 30,000 1,100
Total 400 50,000 2,000
(a) Determine the single plantwide factory overhead rate, using direct labor hour as the activity base.
(b) Determine the factory overhead cost per unit for Products T and U, using the single plantwide factory overhead rate.
(c) Determine the activity rate for plant supervision and setup labor, assuming that the activity base for supervision is direct labor hours and the activity base for setup is number of setups.
(d) Determine the factory overhead cost per unit for Products T and U, using activity-based costing.
(e) Why is the factory overhead cost per unit different for the two products under the two methods?

Respuesta :

Answer: See explanation

Explanation:

a. Total factory overhead = $1,000,000

Total direct labor hours = 50,000

Rate per hour = $1,000,000/50,000

= $20

Number of labor hours, product T = 20,000

Factory overhead = 20,000 × $20 = $400,000

Number of labor hours, product U = 30,000

Factory overhead = 30,000 × $20 = $600,000

b. Product T, factory overhead = $400000

Units = 900

Per unit factory overhead = $400,000/900

= 444.44

Product T, factory overhead = $600000

Units = 1100

Per unit factory overhead = $600,000/1100

= 545.46

c. Supervision = $700,000

Direct labor hours = 50000

Supervision rate per hour = $700000/50000

= $14

Set up labor = $300,000

Number of setup = 400

Supervision rate per hour = $300000/400

= $750

d. For product T:

Plant Supervision = 20,000 × 14 = 280,000

Set-up labor = 200 × 750 = 150,000

Total cost = 430,000

Number of unit = 900

Factory overhead per unit = 430,000/900 = 477.8

For product U:

Plant Supervision = 30,000 × 14 = 420,000

Set-up labor = 200 × 750 = 150,000

Total cost = 570,000

Number of unit = 1100

Factory overhead per unit = 570,000/1100 = 518.2

e. For the first part, the factory overhead is being divided using direct labor hours.

For the second part, the factory overhead is being aportioned using activity based costing.