Cherries cost $5.68 a pound. Will $20 be enough to buy a 4.1-pound bag of cherries? Explain how to determine whether $20 is the correct estimate of the product of $5.68(4.1).

Respuesta :

redged

Answer: No

Step-by-step explanation:

Cherries costs $5.68 per pound so to find the price of 4.1 pounds, multiply them both together.

$5.68 x 4.1 lb. = $23.3

It costs about $23.3 to purchase 4.1 pounds so you can not buy it with $20.

Answer:

The $20 estimate is too low. $5.68 was incorrectly rounded down; it should have been rounded up to $6. The correct estimate should have been $24, so $20 will not be enough to buy 4.1 pounds of cherries

Step-by-step explanation: