contestada

In early January 2019, Outkast Corporation applied for a trade name, incurring legal costs of $16,000. In January 2020, Outkast incurred $7,800 of legal fees in a successful defense of its trade name. Instructions a. Compute 2019 amortization, 12/31/19 book value, 2020 amortization, and 12/31/20 book value if the company amortizes the trade name over 10 years. b. Compute the 2020 amortization and the 12/31/20 book value, assuming that at the beginning of 2020, Outkast determines that the trade name will provide no future benefits beyond December 31, 2023. c. Ignoring the response for part .b., compute the 2021 amortization and the 12/31/21 book value, assuming that at the beginning of 2021, based on new market research, Outkast determines that the fair value of the trade name is $15,000. Estimated total future cash flows from the trade name is $16,000 on January 3, 2021.

Respuesta :

Answer:

A) for 2019 :

Amortization = $16000 / 10 years = $1600

Book value = $16000 - $1600 = $14400

for 2020 :

Amortization = [book value ( for 2019 ) -  $7800]/9years =

                      = [$14400 - $7800] / 9 = $2467

Book value = $14000 + $7800 - $2467 = $19333

B) for 2020

Amortization = ( $14400 + $7800 ) / 4 = $5550

Book value = $14400 + $7800 - $5500 = $16650

C) Amortization = $15000 / 8 = $1875  ( after the impairment loss )

Book value = $15000 - $1875 = $13125

Explanation:

Given data:

In early January 2019 outklast corporation incurred legal costs = $16000

In January 2020 outklast incurred $7800

A)  

For 2019

Amortization = $16000 / 10 years = $1600

Book value = $16000 - $1600 = $14400

For 2020

Amortization = [book value ( for 2019 ) -  $7800]/9years =

                      = [$14400 - $7800] / 9 = $2467

Book value = $14000 + $7800 - $2467 = $19333

B)

For 2020

Amortization = ( $14400 + $7800 ) / 4 = $5550

Book value = $14400 + $7800 - $5500 = $16650

C) Carrying amount ($19,333) > future cash flows ($16,000); thus the trade name fails the recoverability test. The new carrying value is $15,000.

Amortization = $15000 / 8 = $1875  ( after the impairment loss )

Book value = $15000 - $1875 = $13125