Jack and Jill each planted flowers in their garden. Jack spent $41 on 4 daylilies and 7 roses Jill spent
$81 on 12 daylilies and 7 roses.
How much do the daylilies cost?
How much do the roses cost?
Jack and Jill added tulips to their garden. Jack added 10 tulips to bring his total to $51. Jill added 8 tulips
to her garden to bring her total to $89. Their friend Tanya also decided to plant a garden. She spent $71
on 4 daylilies, 14 roses, and 9 tulips.
How much to tulips cost?