Respuesta :
Answer:
$0.41 per apple.
Step-by-step explanation:
A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.
$4.92 ÷ 12 = 0.41.
The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.
Answer:
$0.41 per apple.
Step-by-step explanation:
A dozen apples stand for 12. If we want to find the rate, we must divide.
$4.92 ÷ 12 = 0.41.
The rate for a dozen apples that cost $4.92 is $0.41 per apple.