Jenny wants to serve fruit punch at her party. She plans to buy a punch bowl that costs 5$ and fruit punch that costs 1.40$ per liter. If p represents the number of liters of fruit punch that she buys, which expression can be used to find how much it will cost Jenny to serve punch at her party?

Respuesta :

The answer is Y=1.40p+5