At the end of April, Cavy Company had completed Jobs 766 and 765. The individual job cost sheets reveal the following information: Job Direct Materials Direct Labor Machine Hours Job 765 $5,670 $3,500 27 Job 766 8,900 4,775 44 Job 765 produced 152 units, and Job 766 consisted of 250 units. Assuming that the predetermined overhead rate is applied by using machine hours at a rate of $200 per hour. a. Determine the balance on the job cost sheets for each job. Job 765 $ Job 766 $ b. Determine the cost per unit at the end of April. Round your answers to the nearest cent. Job 765 $ Job 766 $

Respuesta :

Answer:

                               Job 765        Job 766

Direct material         $5,670          $8,900

Direct labor              $3,500          $4,775

Overhead                 $5,400          $8,800

                                (27*200)        (44*200)

Total Job cost          $14,570        $22,475

b) Cost per unit  = Total job cost/unit produced

Job 765 = $14,570/152 units

Job 765 = 95.86

Job 766 = $22,475/250 units

Job 766 = 89.90