Answer: Average unit cost=$5.800 per unit
Cost of Ending inventory =$3,190
Explanation:
Average unit cost
First purchase= 650 units x $4=$2,600
Second Purchase=750 units x $6 =$4,500
Third Purchase= 850 units x $7 = $5,950
Total Cost = $13,050
Average unit cost = Total cost/ number of units =13,050/(650+750+850)= 13,050/2250= $5.8 per unit
Cost of Ending inventory = 550 unts at hand x $5.8 =$3,190
(using the average cost method)