Respuesta :
Answer:
Each pretzel had cost $6.30
Step-by-step explanation:
You would have to subtract 22.00 - 15.70 and that would be your answer ($6.30)
Answer:
Each pretzel cost $2.10
Step-by-step explanation:
First,
Take your original amount and subtract it by your remanding amount:
22 - 15.70 = 6.30
Then, divide by three, since we bought three pretzels:
6.30 / 3 = 2.10 or 6.30 ÷ 3 = 2.10
So, each pretzel cost $2.10