contestada

Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries sells for $4. Kevin sold twice as many pounds of raspberries as pounds of apples and he made $115 altogether. Determine the number of pounds of apples sold and the number of pounds of raspberries sold.

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

10 pound of apple Sells and 20 pound of Raspberry sells