Granola costs $3.25 per pound. Raisins cost $6.50 per pound. How many pounds of raisins can be mixed with 10 pounds of granola to make a mixture that is $4.00 per pound? pls do this immediately

Respuesta :

Plip

You multiply (*) the pounds cost by the [tex]10[/tex] pounds when you get that amount you divide it by the cost of granola per pound that will give you [tex]4[/tex] dollars per pound.

Hope it helped!

[tex]\huge\boxed{Thanks,\;Plip.}[/tex]

We want to find and solve an equation that tells us the number of pounds of raisins that we need to add to a mixture to get to a desired price.

We will see that we need to add 3 pounds of raisins.

We know that:

  • Granola costs $3.25 per lb
  • Raisins cost $6.50 per lb.

If we mix M pounds of raisins with 10 pounds of granola, the total mass will be:

M + 10

The price of this will be:

M*$6.50 + (10)*$3.25

And we want the price of this mixture to e $4.00 per pound, then we have:

M*$6.50 + (10)*$3.25 = (M + 10)*$4.00

Now we need to solve the above equation for M.

M*$6.50 + $32.50 = M*$4.00 + $40.00

M*$6.50 - M*$4.00 = $40.00 - $32.50

M*($6.50 - $4.00) = $7.50

M*$2.50 = $7.50

M = ($7.50)/($2.50) = 3

M = 3

This means that we need to add 3 pounds of raisins.

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/12420847