kvibeee
contestada

Joseph is shopping for school supplies. He can buy a box of 24 pens for $4.32 or a box of 36 pens for $5.76. Which is a better buy? Explain your reasoning.

Respuesta :

Answer:

the better one to buy is a box of 36 pens for $5.76. because it is cheaper per pen.

Step-by-step explanation:

4.32 / 24 = 0.18 cents a pen

5.76 / 36 = 0.16 cents a pen