chloemalagon3 chloemalagon3 12-10-2020 Mathematics contestada A grocer mixes peanuts that cost $1.41 per pound and walnuts that cost $2.61 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $1.89 per pound. How much of each kind of nut is in the mixture?