A karate school offers a package of 12 group lessons and 2 private lessons for $110. It also offers a package of 10 group lessons and 3 private lessons for $125. Write and solve a system of equations to find the cost of a single group lesson and a single private lesson.

Respuesta :

Answer: The cost of a single group lesson is $5 and a single private lesson is $25

Step-by-step explanation:

Let the cost of a single group lesson be y.

Let the cost of a single private lesson be z.

A karate school offers a package of 12 group lessons and 2 private lessons for $110. This can be written as:

12y + 2z = 110 ..... equation i

It also offers a package of 10 group lessons and 3 private lessons for $125. This can be written as:

10y + 3z = 125 ...... equation ii

Combining equation i and ii

12y + 2z = 110 ..... equation i

10y + 3z = 125 ...... equation ii

12y + 2z = 110 × (3)

10y + 3z = 125 × (2)

36y + 6z = 330 ....... equation iii

20y + 6z = 250 ...... equation iv

Subtract equation iv from iii

16y = 80

y = 80/16

y = 5

From equation ii

10y + 3z = 125

10(5) + 3z = 125

50 + 3z = 125

3z = 125 - 50

3z = 75

z = 75/3

z = 25

The cost of a single group lesson is $5 and a single private lesson is $25

A group lesson costs = $5.

A private lesson costs = $25.

Let a group lesson costs = $x

A private lesson costs = $y.

According to the question:

12x + 2y = 110

10x + 3y = 125

Solving them we get x = 5, y = 25

Learn more: https://brainly.com/question/8806877