4 markers cost $7.04. (The photo didn’t load up the first time when I asked the question. It’s a writing proportion question)

4 markers cost 704 The photo didnt load up the first time when I asked the question Its a writing proportion question class=

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  4/7 = $7.04/x

Step-by-step explanation:

You can write the proportion 4 different ways. Any way you write it, you want markers in corresponding positions and prices in corresponding positions.

Here the best choice is ...

  (reference quantity)/(different quantity) = (reference price)/(different price)

  4/7 = $7.04/x

__

Additional comment

Many people might choose to put the unknown in the numerator:

  x/$7.04 = 7/4

or

  x/7 = $7.04/4

Ver imagen sqdancefan

Answer:  None of the above

Step-by-step explanation:

The easiest way to get the cost is to get the cost per unit times the number needed.

x  = 7($7.04/4 )  To make that into a proportion it would look like

x/7 = $7.04/4

[tex]\frac{x}{7} =\frac{7.04}{4}[/tex]

None of the answers given match that