Respuesta :
cost per ounce for the 40-ounce peanut butter is
$5.20/40 = $0.13
cost per ounce for the 15-ounce peanut butter is
$2.70 / 15 = $ 0.18
Mia saves 5 cents or $0.05
$5.20/40 = $0.13
cost per ounce for the 15-ounce peanut butter is
$2.70 / 15 = $ 0.18
Mia saves 5 cents or $0.05