The cost of a pack of 12 pens is $3.24. Find the the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

27 cents each

Step-by-step explanation:

3.24/12=.27

Answer:

The unit price in dollars per pen is $0.27

Step-by-step explanation:

If we know that 12 pens is $3.24, we need to find the cost per pen.

So we can set up an equation like this:

                     12                              1

            ___________ =      ____________

                    3.24                            x

Now, we cross multiply:

  • 12x = 3.24
  • Divide by 12 on both sides to solve for x
  • x = 0.27