Respuesta :

MW Fe2O3 = 55.8*2 + 16.0*3 = 159.6 g

Moles = mass /MW
=639 kg / 159.6
= 639,000g / 159.6
=4003.8 moles

Each mole of Fe203 yields 2 moles of Fe.

4003.8 moles Fe203 = 2*4003.8 = 8007.5 moles of Fe.

mass = moles x MW = 8007.5 * 55.8 = 446,812 g = 446.8 kg

There are 446.8 kg of iron in 639 kg of iron ore.

Can be recovered 496.7 kilograms of iron from 639 kilograms of the ore FeO.

To find the mass of Fe in the ore FeO, we need to calculate the number of moles of the ore.

[tex] n_{FeO} = \frac{m_{FeO}}{M_{FeO}} [/tex]

Where:

[tex] m_{FeO}[/tex]: is the mass of FeO = 639 kg = 639000 g

[tex] M_{FeO}[/tex]: is the molar mass of FeO = 71.844 g/mol

The number of moles of FeO is:

[tex] n_{FeO} = \frac{m_{FeO}}{M_{FeO}} = \frac{639000 g}{71.844 g/mol} = 8894.3 \:moles [/tex]

Now, in 1 mol of FeO we have 1 mol of Fe, so the number of moles of Fe is:

[tex] n_{Fe} = n_{FeO} = 8894.3 \:moles [/tex]

Then, the mass of Fe is:

[tex] m_{Fe} = n_{Fe}*A_{Fe} = 8894.3 \:moles*55.84 g/mol = 496657.7 g = 496.7 kg [/tex]

Therefore, 496.7 kilograms of iron can be recovered.

Find more here:

  • https://brainly.com/question/2293228?referrer=searchResults
  • https://brainly.com/question/8606938?referrer=searchResults

I hope it helps you!

Ver imagen whitneytr12