Noah is shopping for new socks. He sees many different options. One bag has 12 socks for $9.99, another bag has 20
socks for $14.99, and a third bag with 10 socks for $19.99. Which is the best deal for socks?

Respuesta :

Answer:

the bag with 20 socks for $14.99

Answer:

Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.

Step-by-step explanation:

To find the best deal, you have to find the unit rate

First bag:

Unit rate = 9.99 ÷ 12 = $ 0.8325

Second bag:

unit rate = 14.99 ÷ 20 = $ 0.7495

Third bag:

Unit rate = 19.99 ÷ 10 = $ 1.999

Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.