Respuesta :
Answer:
Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.
Step-by-step explanation:
To find the best deal, you have to find the unit rate
First bag:
Unit rate = 9.99 ÷ 12 = $ 0.8325
Second bag:
unit rate = 14.99 ÷ 20 = $ 0.7495
Third bag:
Unit rate = 19.99 ÷ 10 = $ 1.999
Second bag having 20 socks for $ 14.99 is the best deal.