$9.70 / 2.5lbs = $3.88 / pound of roasted peanuts.
$8.55 * 1.4lbs = $11.97 / 1.4 pounds of almonds
$8.55 - $3.88 = $4.67.
Roasted peanuts cost $4.67 less per pound than almonds.
$11.97 - $9.70 = $2.27
You spend $2.27 more on almonds than you do roasted peanuts.