Respuesta :

Answer: 7

pounds for 3.15 is a better option

Step-by-step explanation:

Here in this question, we want to know which of the two options is a better option for buying crickets.

To know the better option, we shall be needing the unit price in whatever system to be used;

7 pounds of crickets for 3.15;

so the unit price here will be 3.15/7 = 0.45 per pound

For the second system, we have 3 pounds for 1.47 so the unit price will be 1.47/3 = 0.49 per pound

As we can see, the first option commands a cheaper price per unit, so it is the better option to buy