Respuesta :
Answer:
$128
Step-by-step explanation:
your looking for 16/8, divide 16 by 3, leaving you with 5.333...
now times that by $24, and you have your answer hope this helps
The price of 2 tons of gravel is $128.
Given:
The price of gravel is $24 for every [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton.
To find:
The price of 2 tons of gravel.
Explanation:
Let [tex]x[/tex] be the price of 1 ton of gravel.
Then the price of [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton is [tex]\dfrac{3}{8}x[/tex] and the price of 2 tons of gravel is [tex]2x[/tex].
It is given that the price of gravel is $24 for every [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton.
[tex]\dfrac{3}{8}x=24[/tex]
[tex]x=\dfrac{8}{3}\times 24[/tex]
[tex]x=8\times 8[/tex]
[tex]x=64[/tex]
Now, the price of 2 tons of gravel is:
[tex]2x=2(64)[/tex]
[tex]2x=128[/tex]
Therefore, the price of 2 tons of gravel is $128.
Learn more:
https://brainly.com/question/17592695