Respuesta :

Answer:

$128

Step-by-step explanation:

your looking for 16/8, divide 16 by 3, leaving you with 5.333...

now times that by $24, and you have your answer hope this helps

The price of 2 tons of gravel is $128.

Given:

The price of gravel is $24 for every [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton.  

To find:

The price of 2 tons of gravel.

Explanation:

Let [tex]x[/tex] be the price of 1 ton of gravel.

Then the price of [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton is [tex]\dfrac{3}{8}x[/tex] and the price of 2 tons of gravel is [tex]2x[/tex].

It is given that the price of gravel is $24 for every [tex]\dfrac{3}{8}[/tex] ton.  

[tex]\dfrac{3}{8}x=24[/tex]

[tex]x=\dfrac{8}{3}\times 24[/tex]

[tex]x=8\times 8[/tex]

[tex]x=64[/tex]

Now, the price of 2 tons of gravel is:

[tex]2x=2(64)[/tex]

[tex]2x=128[/tex]

Therefore, the price of 2 tons of gravel is $128.

Learn more:

https://brainly.com/question/17592695