Respuesta :

you have to multiply 421 x .59 which is 248.39



Answer: [tex]\$248.39[/tex]

Step-by-step explanation:

Given : The cost  of one dozen of eggs = $0.59

The quantity of eggs Mr. Grocer has = 421 dozens

Therefore, to find the total cost of the eggs we need to multiply the cost of 1 dozen of eggs to the quantity of eggs.

Hence, the cost of total eggs Mr. Grocer has =[tex]421\times0.59[/tex]

Thus, the cost of total eggs Mr. Grocer has =[tex]\$248.39[/tex]