Respuesta :
$34
960*2=1920 (bus rentals)
80*10=800 (lunch)
1920+800=2720 (total cost)
2720/80=34 (cost per student)
960*2=1920 (bus rentals)
80*10=800 (lunch)
1920+800=2720 (total cost)
2720/80=34 (cost per student)
Answer:
$34
Step-by-step explanation:
Cost of 1 bus = $960
Cost of 2 bus = [tex]960 \times 2 =1920[/tex]
Cost of lunch per student = $10
Cost of lunch for 80 students = [tex]80 \times 10 = 800[/tex]
Total cost = 1920+800 = 2720
So, Cost per students = [tex]\frac{\text{Total cost}}{\text{Total students}} =\frac{2720}{80}=34[/tex]
Hence the total cost per student is $34