Kyle is renewing his subscription to his favorite computer magazine . The cost is $24 for 12 issues. What is the cost of each issue

Respuesta :

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

$24 ÷ 12 issues = $2 per issue

Answer:

$2 / issue

Step-by-step explanation:

We want to find the cost of each issue. We need to find the unit rate.

Divide the cost by the number of issues.

cost / issues

It costs $24 for 12 issues.

cost = $24

issues = 12 issues

$24 / 12 issues

Divide 24 by 12

$2 / issue

It costs $2 per issue.