Respuesta :

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

$5.40/12 = $0.45

Answer:

42.5 cents or 0.425 dollars

Step-by-step explanation:

Step 1: Understand the question

12 cokes cost $5.40

We want to find how much 1 coke costs

Step 2: Solve

If 12 cokes cost $5.40 then 5.4/12 should give you how much 1 coke costs

5.4/12 = 0.425$

Therefore a single coke costs 42.5 cents