Respuesta :
Answer:
42.5 cents or 0.425 dollars
Step-by-step explanation:
Step 1: Understand the question
12 cokes cost $5.40
We want to find how much 1 coke costs
Step 2: Solve
If 12 cokes cost $5.40 then 5.4/12 should give you how much 1 coke costs
5.4/12 = 0.425$
Therefore a single coke costs 42.5 cents