Respuesta :

Answer:

It helps in calculating the price of groceries such as fruits.

Step-by-step explanation:

Remember, functions are mathematical expressions that represent or shows the relationship between one or more variables.

For example, let's say a young girl wants to shop for 20 oranges in a mall. If we express the price using the function [tex]y = 20x[/tex] where;

y represents the total cost of the oranges,

20 represents the number of oranges,

x represents the cost per orange (assumed to $0.99)

Then, by means of the knowledge of function, the girl determines the total cost she to be $19.8 (20*0.99).

fichoh

Functions are mathematical representation of the relationship which exists between input and output variables. Hence, an helpful day-to-day usage of function could be in calculating daily spending on food items.

  • One could stipulate the daily amount spent on food based on the number of meals consumed per day.

  • For instance, if a meal cost $5.60, then the total amount spent on food can be represented thus ;

  • F(x) = total cost ; x = number of meals consumed

F(x) = 5.60x

Hence, if 3 meals is consumed in a day, the total amount spent would be ;

F(3) = 5.60(3)

F(3) = $16.80

Hence, functions could be helpful in calculating the daily amount expended on food.

Learn more : https://brainly.com/question/16314496