Respuesta :

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Given that

Number of bags of popcorn bought = 4

Total money spent = $3.00

To find:

Unit rate per bag of popcorn = ?

i.e. price of one bag of popcorn is to be find out.

Solution:

We can use ratio here to find the rate of one bag of popcorn.

4 bags bought at $3

4 bags : $3

Let us divide both the sides with 4.

[tex]\frac{4}4[/tex] bags : $ [tex]\frac{3}4[/tex]

OR

1 bag bought at $ 0.75

We can alternatively use unitary method.

4 bags are bought at $ 3

1 bag is bought at $ [tex]\frac{3}{4}[/tex]

1 bag is bought at $0.75.

So, unit rate per bag of popcorn is $0.75.