Kelly bought a crate of floor tiles for $95.94. The crate had 6 boxes of floor tiles. Each box contained 20 floor tiles.

Write and solve an equation to determine the cost per box, b. Then write and solve a second equation to determine the cost per tile, t, to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

$1.60 a crate

Step-by-step explanation:

t= 95.94/(6x20)

(6x20)= 60

95.94/60

$1.60

Answer:

Step-by-step explanation:

i) Cost per box = cost of a crate ÷ Number of boxes in the crate

b = 95.94 ÷ 6

b = $ 15.99

ii) Cost per tile = Cost per box ÷ Number of tiles in a box

 t = b ÷ 20

 t = 15.99 ÷20

t = $ 0.7995