Respuesta :

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

We can create a proportion to find how much 25 oz will cost:

[tex]\frac{2.79}{16.4}[/tex] = [tex]\frac{x}{25}[/tex]

We can cross multiply to find x.

16.4x = 69.75

x = 4.25

So, this means 25 ounces of cereal will be $4.25