Respuesta :
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
It is $0.59 cheaper this week.
▹ Step-by-Step Explanation
Generally - $2.69 EACH
This week - $6.30 for 3
$6.30 ÷ 3 = $2.10
$2.69 - $2.10 = $0.59
Hope this helps!
- CloutAnswers ❁
Answer:
$0.59
Step-by-step explanation:
Each water bottle was $2.69
Now it is 3 bottles for $6.30
If 3 bottles=$6.30 then each bottle must equal $2.10 ($6.30 divided by 3)
$2.10<$2.69 by how much?
well, $2.69-$2.10=$0.59
$0.59 is their difference.
for the promotion the cost is $0.59 less