The local grocery store usually sells large bottles of water for $2.69 each. This week they have a promotion, 3 large bottles for $6.30. How much less is the cost of a large bottle this week with the promotion?

Respuesta :

Answer:

$0.59

Step-by-step explanation:

We first find the unit rate of the large water bottles after the promotion. To do this we divide 6.3 by 3 to get 2.1. Then we want to subtract 2.69 by 2.1 to get our final answer, $0.59.