Respuesta :
Answer:
5$??.
Step-by-step explanation:
If a magazine was 5$, 25-5= 20. So then, 20÷4= 5. There fore an eraser costs 5$.
Answer:
5 dollars
Step-by-step explanation:
Let x be the price of each eraser
We bought a magazine and 4 erasers with 25 dollars
so : 5+4x = 25⇒ 4x= 20⇒x= 20/4⇒ x=5
The eraser costs 5 dollars