contestada

Kamilah noticed that three different-sized boxes of the same cookies were on sale at a grocery store. The 425 g box was on sale for $4, the 740 g box was on sale for $6, and the 950 g box was on sale for $8. Which box of cookies was the best buy?

Respuesta :

Answer:

740g for $6

Step-by-step explanation:

The 425g Box gives 106.25g per 1$ (425/4)

The 740g Box gives 123.33g per 1$ (740/6)

The 950g Box gives 118.75g per 1$ (950/8)

Therefore he 740g box gives the best deal

Answer: 740 g at $6 was the best buy

Step-by-step explanation:

Lets work out the price per gram,

1) 425g at $4 = 0.425/4 = 0.10625 g

2) 740g at $6 = 0.740/6 = 0.12333 g

3) 950g at $8 = 0.950/8 = 0.11875 g