Respuesta :

Answer:

30.24/16= $1.89 per gallon = c/g

Step-by-step explanation:

c = $30.24

g = 16

Divide c/g

Answer:

g gallon = $1.89 g

Step-by-step explanation:

Gallon = g

16 gallons = 16 g

Cost = $30.24

So,

16 gallons = $30.24

1 gallon = $30.24/16

1 gallon = $1.89

g gallon = $1.89 g