Respuesta :
Answer:
30.24/16= $1.89 per gallon = c/g
Step-by-step explanation:
c = $30.24
g = 16
Divide c/g
Answer:
g gallon = $1.89 g
Step-by-step explanation:
Gallon = g
16 gallons = 16 g
Cost = $30.24
So,
16 gallons = $30.24
1 gallon = $30.24/16
1 gallon = $1.89
g gallon = $1.89 g