A candy bar and a piece of bubble gum together cost $1.10. The candy bar costs a dollar more than the bubble gum. How much does the candy bar cost, in dollars?

Respuesta :

Answer:

$1.05

Step-by-step explanation:

Say the price of a piece of bubble gum is x. This means that we can represent our scenario with the equation (x+1)+x=1.10, with (x+1) representing the price of a candy bar. We can then solve from there.

(x+1)+x=1.10 - Given

2x+1=1.10 - Simplify

2x=0.10 - Subtract From Both Sides (sorry, I forgot the name of this property)

x=0.05 - Divide From Both Sides

So now we have the price of the piece of bubble gum, but we want the cost of the candy bar. Fortunately, we know it costs one dollar more than the piece of bubble gum, so just do 0.05 + 1. This means our candy bar costs $1.05.

The candy bar cost, in dollars, is $1.05

Say the price of a piece of bubble gum is x.

This means that we can represent our scenario with the equation (x+1)+x=1.10, with (x+1) representing the price of a candy bar.

We can then solve from there.

We have given that,

(x+1)+x=1.10

Simplify above expression

2x+1=1.10

2x=0.10 - Subtract From Both Sides

x=0.05 - Divide From Both Sides

So now we have the price of the piece of bubble gum, but we want the cost of the candy bar.

What is the cost?

Cost is the value of money that a company had to spend to produce its goods or services.

Fortunately, we know it costs one dollar more than the piece of bubble gum, so just do 0.05 + 1. This means our candy bar costs $1.05.

To learn more about the cost visit:

https://brainly.com/question/16830535

#SPJ2