Which equation represents the following word problem?
A school sells pencils to students for 25 cents each. If a student has $9, how many pencils can the student buy?



p – .25 = 9

p.25=9{version 1.1 math \frac{p}{.25} = 9"} 

p + .25 = 9

(.25)p = 9


Respuesta :

Answer:

its the last one

Step-by-step explanation:

Answer:

D

Step-by-step explanation:

D is the right answer because it involves multiplying the number of pencils by 0.25, the price of the pencils, which will give you the correct price.

It also makes that equal to 9, since the student only has $9.