Answer:
The equation is 20 + 15x. Bill took 7 lessons.
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of lessons Bill take. Then,
the total cost = materials fee + (each lesson cost).x
Since the materials fee is $20 and each lesson costs $15
The total cost = 20 + 15x
Since Bill's total cost was $125:
→ 125 = 20 + 15x
→ 105 = 15x
→ x = 7