(PLEASE HELP QUICKLY) Melanie and her children went into a grocery store and she bought $14 worth of apples and bananas. Each apple costs $1.75 and each banana costs $0.70. She bought a total of 11 apples and bananas altogether. By following the steps below, determine the number of apples, x, and the number of bananas, y, that Melanie bought.

Make up 3 solutions

Respuesta :

Answer:

6 apples and 5 bananas

Step-by-step explanation:

x + y = 11

x = 11 - y

1.75x + 0.70y = 14

1.75(11 - y) + 0.7y = 14

19.25 - 1.75y + 0.7y = 14

5.25 = 1.05y

y = 5

x = 11 - 5 = 6

Answer:

3 apples and 7 bananas

Step-by-step explanation:

sry thats 1