Respuesta :
Answer:
$201.30
Explanation:
Direct materials = $50
Total Direct manufacturing labor = $12.00 * 10,000 = $120,000
Variable manufacturing overhead costs = $322,500
Fixed manufacturing overhead costs = $1,200,000
Product and process design costs = $600,000
Marketing and distribution costs = $1,290,000
Total cost apart from direct material = $120,000 + $322,500 + $1,200,000 + $600,000 + $1,290,000 = $3,532,500
Cost per unit apart from direct material = $3,532,500 / 30,000 = $117.75
Total cost per unit = $117.75 + $50 = $167.75
Mark up per unit = $167.75 * 20% = $33.55
Price per unit = $167.75 + $33.55 = $201.30
Answer: $201.30
Explanation:
To solve this all the expenses incurred per unit need to be included in the unit.
Direct Materials $50
Direct Manufacturing Labour Hours per unit
= (10,000/30,000 units) * 12 (direct Manufacturing Labour per hour)
= $4
Variable Manufacturing Overhead Cost
= 322,500/30,000
= $10.75
Fixed manufacturing overhead costs
= 1,200,000/30,000
= $40
Product and process design costs
= 600,000/30,000
= $20
Marketing and distribution costs
= 1,290,000/30,000
= $43
Adding everything up,
= 50 + 4 + 10.75 + 40 + 20 + 43
= $167.75
Company adds 20% to costs so,
= 167.75 * ( 1 + 20%)
= $201.30
Company will most likely sell at $201.30