Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

It costs $7 for 1 baseball and Mrs.Weeks is buying 36 baseballs, that would be: $7 X 36 = $252

It costs $5 for 1 softball and Mrs.Weeks is buying 24 softballs that would be:

$5 X 24 = $120

$252 + $120 = $372 for the baseballs and softballs

Mrs.Weeks gives the cashier four $100 bills that is $400 dollars.

so $400 - $372 = $28 (Mrs.Weeks change)