jc66227 jc66227 14-05-2020 Mathematics contestada Charlotte paid $2.25 for 5 pounds of bananas. What is the unit rate? A) $2.25 for 5 pounds B) $2.25 for 1 pound C) $0.55 for 1 pound D) $0.45 for 1 pound