Respuesta :
Answer: A.) $509.64
B.) 73.12
Step-by-step explanation:
Saved amount = $8500
Savings account = 0.4 × 8500 = $3400; rate(r)= 4.2%, composed annually.
Stock plan = 8500 - 3400 = $5100
Using compound interest formula for the amount in a savings account :
Period(t) =2
A = P(1 + (r÷n))^nt
A = 3400(1 + (0.042 ÷ 1))^(1×2)
A= 3400( 1 + 0.042)^2
A = 3400(1.042)^2
A = $3691.60
gain on saving = 3691.60 - 3400= $291.60
Stock plan:
First year = 3% decrease
5100(1-0.03) = $4947
Second year = 7.5% increase
4947(1+0.075) = $5318.03
Gain on stock = $5318.03 - $5100 = $218.03
Total profit = $218.03 + $291.60 = $509.63
B.) If 60% had been to savings :
Savings account = 0.4 × 8500 = $5100; rate(r)= 4.2%, composed annually.
Stock plan = 8500 - 5100 = $3400
Using compound interest formula for the amount in a savings account :
Period(t) =2
A = P(1 + (r÷n))^nt
A = 5100(1 + (0.042 ÷ 1))^(1×2)
A= 5100( 1 + 0.042)^2
A = 5100(1.042)^2
A = $5537.386
gain on saving = $5537.386 - 5100= $437.386
Stock plan:
First year = 3% decrease
3400(1-0.03) = $3298
Second year = 7.5% increase
3298(1+0.075) = $3545.35
Gain on stock = $3545.35 - $3400 = $145.35
Total profit = $437.386 + $145.35 = $582.73
PROFIT difference = $582.736 - 509.63 = $73.106
Answer:
The question is not complete,find below complete question:
You save $8,500.00. You place 40% in a savings account earning a 4.2% APR compounded annually and the rest in a stock plan. The stock plan decreases 3% in the first year and increases 7.5% in the second year. What is the total gain at the end of the second year for both accounts combined?
A. $505.14
B. $509.63
C. $442.18
D. $474.31
B is the correct option
Step-by-step explanation:
The amount placed in savings =40%*8500=3,400
Amount placed in stock plan=8500-3400=5,100
The amount in stock account at end of year=5,100*(1-3%)=4947
The amount in stock account at end of year two=4947 *(1+7.5%)= 5,318.03
The amount in savings account in year two can be computed using the future value formula below
fv=pv*(1+r)^n
pv is the initial amount of 3,400
r is the annual APR of 4.2%
n is the number of years 2
fv=3,400*(1+4.2%)^2= 3,691.60
Gain from savings = 3,691.60-3400=291.6
gain from stock plan= 5,318.03-5100 =218.03
total gains=218.03 +291.6=509.63
60% invested in savings account:
The amount placed in savings =60%*8500=5,100
Amount placed in stock plan=8500-3400=3,400
The amount in stock account at end of year=3400*(1-3%)=3298
The amount in stock account at end of year two=3298 *(1+7.5%)=3545.35
The amount in savings account in year two can be computed using the future value formula below
fv=pv*(1+r)^n
pv is the initial amount of 5,100
r is the annual APR of 4.2%
n is the number of years 2
fv=5100*(1+4.2%)^2= 5,537.40
Gain from savings = 5,537.40 -5100=437.4
gain from stock plan= 3545.35 -3400=145.35
total gains=145.35 +437.4=582.75
Difference in gains=582.75 -509.63 =73.12