Respuesta :

Answer:

1. 2 smoothies/ $15

2. Yes because the $15 for 6 smoothies and $5 for 2 smoothies both have the same ratio of [tex]\frac{5}{2}[/tex].

3. $20 for 8 smoothies & $25 for 10 smoothies

4. Two students want to sell pencils to other students. They decide to sell 3 pencils for 6 dollars. They will sell 10 pencils for 20 dollars.

Step-by-step explanation:

So find the rate which is the cost per item. So divide the cost by the number of items you get for that price to find the rate or cost per item.

[tex]\frac{cost}{number of smoothies}[/tex]

The relationship is proportional if the rate is the same

[tex]\frac{6}{3}=\frac{2}{1}=2 \\\\\frac{20}{10} =\frac{2}{1} =2[/tex]