contestada

Ivanhoe Company has these comparative balance sheet data:

IVANHOE COMPANY
Balance Sheets
December 31
2017 2016
Cash $ 15,465 $30,930
Accounts receivable (net) 72,170 61,860
Inventory 61,860 51,550
Plant assets (net) 206,200 185,580
$355,695 $329,920
Accounts payable $ 51,550 $61,860
Mortgage payable (15%) 103,100 103,100
Common stock, $10 par 144,340 123,720
Retained earnings 56,705 41,240
$355,695 $329,920
Additional information for 2017:

1. Net income was $30,500.

2. Sales on account were $393,100. Sales returns and allowances amounted to $28,000

3. Cost of goods sold was $207,600.

4. Net cash provided by operating activities was $57,200.

5. Capital expenditures were $29,300 and cash dividends were $15,200.

Compute the following ratios at December 31, 2017.

a. Current ratio :1
b. Account receivable turnover times
c Average collection period days
d Inventory turnover times
e Days in inventory days
f Free cash flow $

Respuesta :

Answer:

Explanation:

1)Current ratio = Current assets / Current liabilities

Current assets = 15465 + 72170+ 61860 = 149,495

Current liabilities -51550 +15465 =67015

Current ratio = 149495/67015 = 2.23.

2)Account receivable turnover = net credit sales /Average receivable

Average receivable = 61680+72170= 133850/2= 66925

393100/66925 = 5.87 times

3)Average collection period days = Average accounts receivable / credit sales*365

= 66925/393100*365 = 62.14 days

4) Inventory turnover times = cost of goods sold / average inventory

Average inventory = 61860+ 51550/2= 56705

207600/56705= 3.66 times

5)Days in inventory - Average inventory /cost of goods sold*365

56705/207600*365=99.69

6)Free cash flow = Net cash  - cash outflow

=57200-29300-15200

=$12700

Answer:

a. Current ratio = current assets / current liabilities = $149,495 / $51,550 = 2.9

b. Account receivable turnover = net credit sales / average accounts receivables = $365,100 /  [($72,170 + $61,860)/2] = $365,100 / $66,925 = 5.46 times

c. Average collection period days  = 365 / accounts receivable turnover = 365 / 5.45536 = 66.9 days

d. Inventory turnover = cost of goods sold / average inventory = $207,600 / [($61,860 + $51,550)/2] = $207,600 / $56,705 = 3.66 times

e. Days in inventory days  = 365 / inventory turnover = 365 / 3.66105 = 99.7 days

f. Free cash flow $:

net cash provided by operating activities $57,200

net cash from investing activities ($29,300)

net cash from financing activities ($15,200)

free cash flow 2017 = $12,700