Respuesta :

Answer:

$27.06

Step-by-step explanation:

First, find how much one pound of fish costs. This can be found by dividing 12.30 by 5. When 12.30 is divided by 5 the result is 2.46. So, 1 pound of fish is equal to $2.46. However, we want to find out what 11 pounds of fish costs, so to find that, multiply the cost for 1 pound of fish (2.46) by 11. The product that you should get is 27.06. Thus, the price of 11 pounds of fish is $27.06.

Hope this helps!

Answer: $27.06

Step-by-step explanation: First, we need to find the unit price.

Unit price means the cost per unit, in this case,

the cost per pound of fish.

Since we know that it costs $12.30 for 5 pounds of fish, to the find

the cost per pound, we need to divide 5 into $12.30 or 5 into 12.30.

Dividing, 12.30 divided by 5 is 2.46.

This means that 1 pound is $2.46.

To find the cost for 11 pounds, we multiply 2.46 by 11 to get 27.06.

This means it costs $27.06 for 11 pounds of fish.