Respuesta :
Answer:
The answer would be $1.20 for one pound of apples.
Step-by-step explanation:
All you have to do to answer this problem is put the $3.60 over the 3 pounds.
3.60/3 = 1.20. That is your answer.
I hope I helped. Brainliest is appreciated.
Please leave a like.
3.60 divided by 3 is 1.20 so it’s $1.20 for each pound and to make sure it’s correct multiple 1.20 and 3 and you’ll get 3.60 but it’ll pop up with no zero but I think if you do it on paper then it will