Respuesta :

Answer:

The answer would be $1.20 for one pound of apples.

Step-by-step explanation:

All you have to do to answer this problem is put the $3.60 over the 3 pounds.

3.60/3 = 1.20. That is your answer.

I hope I helped. Brainliest is appreciated.

Please leave a like.

3.60 divided by 3 is 1.20 so it’s $1.20 for each pound and to make sure it’s correct multiple 1.20 and 3 and you’ll get 3.60 but it’ll pop up with no zero but I think if you do it on paper then it will