Respuesta :

Work and Answers for First Page:

1.

A: 400ml for €2.00.  A: 400/2 = 200ml per €1

B: 1500ml for €5.00. B: 1500/5 = 300ml per €1

For the first set, choice B is the best value.

2.

A: 200ml for €1.50. A: 200/1.5 = 133.33ml per €1

B: 500ml for €8. B: 500/8 = 62.5ml per €1

For the second set, choice A is the best value.

3.

A: 1000ml for €4.50. A: 1000/4.5 = 222.22ml per €1

B: 1500ml for €5.80. B: 1500/5.8 = 258.62ml per €1

For the third set, choice B is the best value.

Work and Answers for Second Page:

1.

200g for €3.00: 200/3 = 66.66

2kg ---> 2000g for €5.00: 2000/5 = 400

For this set, B is the better value.

2.

700g for €4.00: 700/4 = 175

3.4kg ---> 3400g for €7.00: 485.71

B is the better value.

3.

500g for €2.80: 500/2.8 = 178.57

3.8kg ---> 3800g for €7.00: 3800/7 =  542.85

B is the better value.

4.

500g for €4.80: 500/4.8 = 104.16

1.8 --> 1800g for €7.50: 1800/7.5 = 240

B is the better value.