The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges. If 11 oranges cost $2.35, what is the cost of 18 oranges?

Respuesta :

Answer:

If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.

Step-by-step explanation:

We have,

The number of oranges purchased varies directly as the price of the oranges.

If the cost of 11 oranges is $2.35.

It is required to find the cost of 18 oranges.

As their is direct relation between number and oranges and price.

So,

The cost of 1 orange is $[tex]\dfrac{2.35}{11}[/tex].

For finding the cost of 18 oranges, multiply 18 by $[tex]\dfrac{2.35}{11}[/tex] such that,

[tex]C=18\times \dfrac{2.35}{11}\\\\C=3.84[/tex]

So, If 11 oranges cost $2.35, then the cost of 18 oranges is $3.84.