Answer:
d. $971
Explanation:
Periodic Inventory
Average Cost Method
10 units x $52 = $520
16 units x $54 = $864
26 units x $24 = $624
18 units x $60 = $1,080
Total Units = 10 units + 16 units + 26 units + 18 units
Total units = 70 units
Total Cost = $520 + $864 + $624 + $1,080
Total Cost = $3,088
Average Cost = Total Cost / Total Units
Average Cost = $3,088 / 70 units
Average Cost = $44.1 per unit
Ending Inventory Balance:
22 units x $44.1 per unit = $971